czwartek, 25 lutego 2010

Wprowadzenie

Polska posiada olbrzymie, nie w pełni wykorzystane zasoby naturalne w postaci wielkich dorzeczy Wisły i Odry oraz 500 km polskiego obszaru morskiego Bałtyku, z infrastrukturą portową, stoczniową, przemysłem i przetwórstwem oraz dużymi walorami rekreacyjnymi. Polska – posiadająca bogactwo Morza Bałtyckiego, rzek, jezior oraz zasobów wód podziemnych – nie jest obecnie w stanie tego bogactwa racjonalnie wykorzystać.
Niniejsze stanowisko odzwierciedla olbrzymi niewykorzystany potencjał tkwiący w gospodarce morskiej, gospodarce wodnej, żegludze śródlądowej, energetyce wodnej, turystyce wodnej – dziedzinach, które mogą stać się bodźcem dla rozwoju gospodarczego kraju. Zwrócono też uwagę na właściwe zabezpieczenie społeczeństwa przed skutkami powodzi oraz suszy, jak również zapewnienie bezpieczeństwa morskiego.
Położenie geograficzne Polski stwarza korzystne warunki do rozwoju przez nasz kraj handlu morskiego oraz tranzytu ładunków z wykorzystaniem polskich portów i dróg śródlądowych. Rzeki będące naturalnym uzupełnieniem gospodarki morskiej stanowią razem ze strefą Morza Bałtyckiego olbrzymi potencjał ekonomiczny, prze- mysłowy, transportowy, turystyczny oraz kulturowy.
Udział Polski w Unii Europejskiej zobowiązuje do zachowań mających na celu zrównoważony rozwój gospodarki. Pożądane jest dosto- sowanie prawa polskiego do prorozwojowych przepisów prawa unijnego.
Unia Europejska postawiła na rozwój rekreacji i turystyki wodnej. Rozwój turystyki, rekreacji, sportów morskich, żeglugi jest szansą dla miejscowości i regionów nadmorskich i nadwodnych. Olbrzymią rolę w rozwoju tej gałęzi gospodarki mają społeczne władze samorządowe z miast i gmin nadmorskich oraz położonych wzdłuż rzek i nad jeziorami.
Polskie instytucje posiadają olbrzymi dorobek naukowy, techniczny, edukacyjny i mogą stać się ważnym sektorem inspirującym rozwój gospodarczy.
Proponujemy następujące kierunki działań: